CO SI PAMATUJETE ZE SVÉHO SVATEBNÍHO DNE?

Svatební den je snad ten nejemotivnější DEN v životě každého z nás. To, jak moc, jsme si však schopni uvědomit až zpětně.

Nedávno se mi ozvala moje bývalá nevěsta a přála si nafotit svou rozrůstající rodinu. Moc mne potěšilo, že využili návštěvy rodičů k našemu setkání a focení. Bylo moc fajn se znova sejít, protože teď už bydlí celkem daleko, a navázat na příjemnou atmosféru a povídání si s nimi jako v jejich svatební den.

Při fotografování jsme začali vzpomínat na jejich svatební den a na to jak se moc rádi vrací ke svým svatebním fotografiím. Byla jsem až překvapena jak byli i po letech nadšeni, že nebýt fotografií, tak si vlastně ze svatby vůbec nepamatují jak například byl krásný strop v obřadní síni, jak maminka ráno nabízela koláčky, jak se ženich vítal s hosty…

Já si myslím, že si toho vlastně vůbec neměli šanci všimnout. Toho, co se děje okolo snoubenců je tolik, že to vše stihnout nejde.

Ve svých začátcích, jsem měla fotografovat rodinnou svatbu svého bratra. Vše probíhalo na pronajaté chatě a tak jsem se nejvíc těšila na aranžované fotografie snoubenců v krásné okolní přírodě. Svatba byla malá a snoubenci si vše zajišťovali sami. I když měli domluvené pomocníky, tak nevěsta celé dopoledne pobíhala a dohlížela na přípravy hostiny. Tehdy mi přišlo divné, fotit ji bez make-upu a bez načesaných vlasů a těšila se na ty krásné párové fotografie v přímo objednaném počasí. Svatba proběhla skvěle, fotografií bylo hodně, ale ženichovi se moc do aranžovaného focení nechtělo. Necítil se při něm úplně svůj. Nakonec vše dopadlo dobře i nějaké párové fotky byly, jenže mě celý můj fotografický život mrzí, že právě není žádná fotka z těch příprav. To byl ten příběh SVATEBNÍHO DNE!

Sama jsem také kdysi měla pocit, že nejdůležitější je přeci ten obřad a párové fotografie a není třeba mít už další. Vždycky přeci někdo fotí a tak budou fotky i třeba z příprav i z večerní zábavy. Jenže není to tak vždycky. Hosté si chtějí svatbu užívat a ne na ni koukat přes hledáček. Mohou fotit NĚCO a to se k vám ani nemusí dostat.

A já si celou dobu uvědomuji, že vlastně je to skoro úplně obráceně! Pokud chcete mít zachycenou atmosféru vašeho svatebního dne, tak je to přesně to okolo!